Expedice k poznávání hlubin Země

Vloženo: 26.3.2024

S členy kroužku, Geofyzikální dovednosti ZŠ Skalná, jsme se 14. 3. 2024 vydali na naši první letošní expedici. Naše poznávání započalo v Geo-centru KTB poblíž městečka Windischeschenbach v SRN. Zde se nachází nejhlubší kontinentální vrt na světě v tvrdé krystalické hornině, který dosahuje hloubky 9,1 km. Dozvěděli jsme se, že teplota na samotném dně vrtu dosahuje 290 °C. Při vrtání vědci narazili na kalderu vyplněnou slanou vodou, jejíž stáří bylo stanoveno na 300 mil. let. Je to naprosto unikátní místo a to nejen v rámci Evropy, ale má především pro odbornou geologickou společnost světový význam.
V moderním informačním středisku, určeném pro vědce, školy a veřejnost, se nám věnovali zdejší geologové, kteří nás zasvětili do tajů, které se dějí pod povrchem Země. Využili jsme možnosti osahat si originály vrtné soupravy, zejména pak poslední vrtnou hlavici, která se nacházela na samotném konci vrtu. Vyzkoušeli jsme také různé interaktivní pomůcky navozující průběh geologických dějů, včetně účinků zemětřesení.
Naše poznávání pokračovalo do nedalekého městečka Parkstein, které leží na úpatí stejnojmenné, dnes již vyhaslé sopky, resp. zbytku jejího čedičového kuželu. Zde jsme prozkoumali působivou stěnu, ta je tvořena jedinečnou strukturou čedičových sloupů, které vznikly ochlazením magmatu. Podívali jsme se i do nitra sopky samotné, navštívili zdejší geologické muzeum, kde jsme se dozvěděli z interaktivních tabulí mnoho informací ke vzniku zdejší sopky, ale i o sopečné činnosti obecně. Následně nás čekala asi největší atrakce zdejšího muzea - reálně vypadající imitace zemětřesení, vedoucí až k samotné erupci sopky, to vše doprovázené úžasnými světelnými, kouřovými a zvukovými efekty. Naše poznávání jsme zakončili výstupem na sopku samotnou, kde se nám naskytl nádherný výhled do širokého okolí rozprostírajícího se Hornofalckého lesa. Byl to opět velmi výjimečný den, bohatý na spoustu zážitků a informací.

Všechny fotografie naleznete zde.