Expedice Horka - Bublák - Hartenberg

Vloženo: 7.4.2023
Členové Geofyzikálních dovedností Základní školy ve Skalné, v pátek 31.3.2023 podnikli svou další výpravu za poznáním zajímavých míst Karlovarského kraje.

Nejprve jsme navštívili přehradní nádrž Horka, která se nachází nedaleko Nového Kostela a je vybudována na jednom z nejaktivnějších tektonických míst v republice. Její hráz se nachází asi 1 km od okraje mohutného geologického zlomu Chebské pánve. I z těchto důvodů je těleso přehrady nepřetržitě monitorováno seismografem umístěným v tělese hráze a je jedním z mnoha monitorovacích míst lokální seismické sítě WEBNET, jejíž provoz a vyhodnocování dat zajišťuje Geofyzikální ústav Akademie věd ČR v Praze.
Hrázný přehrady pan Martin Uhlík nás nejprve seznámil se vznikem přehrady a průběhem její stavby, ale i s jejím využitím, neboť se jedná o vodní dílo zásobující sokolovský okres pitnou vodou. Svůj význam má také jako protipovodňové opatření, ale síla vody je využívána i k pohonu 4 turbín hydroelektrárny, která se zde nachází. Následně jsme se vydali do útrob přehrady samotné, komunikační štolou dlouhou 190 metrů, jsme se pak dostali k hydroelektrárně, točitým schodištěm jsme vystoupali do výšky 40 m a dostali se podél přelivné šachty nad hladinu vody, odkud jsme z prosklené věže pozorovali široké okolí. Po sestoupení zpět pod vodní hladinu, jsme si prohlédli monitorovací zařízení přehrady, kde hrázného doplňoval Milan Brož, pracovník GFÚ AV ČR a současně garant našeho projektu, který vysvětlil princip monitorovací sítě WEBNET a zde umístěných přístrojů. Pak jsme se vydali útrobami přehrady po 250 schodech na hráz samotnou. Odtud jsme pokračovali k našemu geobusu a vydali se na další objevování.
Poblíž obce Hartoušov jsme navštívili Národní přírodní památku Bublák a nivu Plesné, kde z nitra Země vyvěrají sopečné plyny, které jsou pozůstatkem dávné sopečné aktivity v této oblasti a vytvářejí jedinečné mofety podobné těm v SOOSu. Vyvěrá zde především oxid uhličitý a vytváří jezírka s probublávající vodou, která vypadá, jakoby se vařila. Její teplota je ale pouze okolo 10 st. C. Toto chráněné území je také útočištěm mnoha chráněných živočichů a rostlin.
Naše expedice pokračovala do malé obce Hřebeny v okr. Sokolov, kde jsme navštívili zříceninu ministeriálního hradu Hartenberg, jehož založení se datuje na přelom 12. a 13. století. Majitel hradu Bedřich Loos nás seznámil s historií hradu a jeho největší zkázou, ke které došlo v červnu roku 1985 úmyslným zapálením. Dílo bylo dokonáno při poměrně silném zemětřesení v prosinci 1985, kdy otřesy půdy o síle 4,8 magnituda zapříčinily zborcení převážné části zbytků hradu. V roce 1997 pak pozůstatky hradu zakoupil právě nynější majitel a ujal se jeho záchrany a obnovy, do které se zapojují dobrovolníci z celého světa, ale také lidé ze sociálně vyloučených lokalit. Po důkladném prozkoumání útrob hradu, kterými nás pan Loos provedl a seznámil i s jejich tajemstvím, jsme své putování zakončili rozloučením v samotném srdci hradu – obnovené gotické kapli Svatých Tří králů a panu Loosovi popřáli mnoho sil a elánu do dalších let při obnově a záchraně této památky.

Mgr. Milan Turek

Fotky si můžete prohlédnout zde.