Expedice za poznáním Českého středohoří

Vloženo: 30.5.2023
Účastníci Geofyzikálních dovedností ZŠ Skalná podnikli svou poslední expedici letošního školního roku. Tentokrát jsme se vydali do Českého středohoří.

Naše první zastávka byla v muzeu Ulriky von Levetzow v obci Třebívlice, okr. Litoměřice, kde je umístěna stálá expozice věnující se jejímu životu na zdejším zámku, ale také milostnému vztahu s básníkem J. W. Goethem. Tyto dvě osobnosti jsou také spojeny s naším krajem, především ale s lázeňský trojúhelníkem a s nejmladší sopkou Komorní hůrkou. S Goethem se Ulrika často setkávala právě v našem kraji, kde navštěvovali lázeňská místa, hrady a zámky. Goethe se krom psaní věnoval také geologii a botanice. Komorní hůrku navštívil celkem jedenáctkrát. Domníval se, že jde o pozůstatek sopky a chtěl to dokázat průzkumnou štolou. Jeho nápad se podařilo zrealizovat až po jeho smrti Kašparem Šternberkem, který tak vůli Goetheho naplnil.

Dále jsme putovali do Litoměřic, kde jsme navštívili objekt bývalého vápencového dolu Richard II, který je ve správě spol. SÚRAO – Správa úložišť radioaktivního odpadu. Jde o jedno ze tří úložišť na území ČR. V podzemním komplexu se zde ukládají ve speciálních kontejnerech radioaktivní odpady, nepředstavujme si však, že se jedná o vyhořelé palivo z jaderných elektráren – takové úložiště v ČR ještě neexistuje. Jde o kontaminované odpady ze zdravotnictví, průmyslu a výzkumu, jako např. vyřazené radioaktivní zářiče, kontaminované zdravotnické pomůcky, papír suť apod. Úložiště bylo zprovozněno v roce 1964 a dosud zde bylo uloženo přes 30 000 kontejnerů, kapacita je na dalších 10 let. Pracovníci společnosti nás zde seznámili s technologií ukládání odpadů, ale také s opatřeními, které je nutno dodržovat z důvodu bezpečnosti úložiště a zabránění případné kontaminace okolí. Z tohoto důvodu jsme nemohli navštívit samotný podzemní komplex, kam je vstup osobám mladším 18 let zakázán. I tak jsme ale získali mnoho zajímavých a užitečných informací.

Naše putování jsme zakončili výstupem na nejvyšší horu Českého středohoří – Milešovku. Na její vrchol ve výšce 837 m n. m. jsme vystoupali po příkré kamenité stezce po 1 hodině chůze. Výstup byl velmi náročný, ale odměnou nám byl nezapomenutelný výhled do širokého okolí. Protože obloha byla jasná, mohli jsme sledovat další vrcholy Českého středohoří, horu Říp, hřebeny Krušných hor, ale v dálce také Ještěd. Na vrcholu je umístěna observatoř Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR, kterou jsme však nemohli navštívit z důvodu její rekonstrukce. I přes to, že Milešovka je naší největrnější horou, kdy bezvětrných dní je pouze 8 v roce, měli jsme štěstí a trefili se právě do jednoho z těchto dnů. S ohledem na počasí, bezvětří a výhled z jejího vrcholu, musíme souhlasit s tvrzením turistických průvodců, že tento výhled patří mezi 3 nejkrásnější výhledy na světě.

Touto expedicí jsme zakončili poznávání Země v letošním školním roce a již se těšíme na další objevování pro nás nepoznaných míst.

Mgr. Milan Turek

Fotografie si prohlédněte zde.