Únorové setkání DIGI centra

Vloženo: 6.2.2023
Každý měsíc se schází učitelé z celého karlovarského kraje ve skalenské základní škole v rámci DIGI centra, aby se vzájemně obohatili o nové možnosti, jak využít digitální technologie ve výuce, našli novou inspiraci a podělili se o své zkušenosti. Naposledy jsme se věnovali digitalizaci ve výuce přírodních věd.

Program únorového setkání byl velice pestrý. Po úvodní prezentaci, jsme představili interaktivní vzdělávací prezentační software Mozaik. Jedná se v podstatě o elektronickou učebnici, která nabízí velké množství obsahu, tematických nástrojů a her, a tím se stává vyučovací hodina zajímavější. Jednou z nejzajímavějších věcí jsou interaktivní 3D modely, které lze otáčet, přiblížit i vidět z přednastavených úhlů.
Dále jsme si ukázali praktické možnosti využití vizualizéru při výuce geometrie. Následovaly mikroskopy. Konkrétně jsme pracovali s jednoduchými elektronickými mikroskopy, které lze připojit k libovolnému notebooku nebo mobilnímu telefonu. Předem jsme připravili několik zajímavých fotografií a úkolem účastníků bylo určit, co se na které fotografii nachází. A nebylo to vůbec jednoduché.
V druhé části setkání jsme pracovali se senzory a čidly Vernier, které najdou uplatnění především v hodinách biologie, fyziky a chemie. Postupně jsme měřili sílu, vzdálenost, ale také teplotu a EKG. Tato měření jsou velice jednoduchá a zábavná, protože naměřené hodnoty není třeba nikam zapisovat, rovnou se ukládají do počítače a lze ihned vidět i graf.
V závěru se jako obvykle u kávy a něčeho dobrého k zakousnutí rozproudila debata o tom, co se komu ve výuce osvědčilo, a co kdo určitě musí vyzkoušet. A to je účel našich setkání. Vzájemně se obohatit a inspirovat o nápady, jak svou výuku udělat zajímavější a zábavnější.

Ing. Jiří Mesner

Prezentaci si můžete prohlédnout zde.