Cesta za poznáním Londýna

Vloženo: 24.10.2022

V neděli 16.10.2022 jsme se společně vydali do Spojeného království Velké Británie a Severního Irska za poznáním krás hlavního města Londýna. Cestou trvající 17 hodin jsme projížděli Německem, Holandskem, Belgií a Francií, kde jsme se nalodili v Calais na trajekt, který nás dopravil přes kanál La Manche na Britské ostrovy. Z Doveru jsme pak pokračovali autobusem do samotného srdce Londýna. Odtud jsme se vydali za prvními zážitky. Naše putování započalo u Královské Greenwichské observatoře, proslulé procházejícím nultým poledníkem. Pokračovali jsme do historické části města, kde jsme se nalodili na uber boat – místní lodní dopravu a plavbou po řece Temži jsme proplouvali okolo známých historických památek, jako např. Tower Bridge, London Bridge, Tower of London a mnoho dalších, ale k vidění byly také moderní mrakodrapy. Zakotvili jsme pak u London Eye – druhého největšího ruského kola na světě. Samozřejmě jsme tuto atrakci navštívili a v prosklené kabině jsme vystoupali do výšky 135 m, odkud se nám naskytl neuvěřitelný výhled do srdce hlavního města. Jako na dlani jsme pozorovali např. Big Ben – hodinovou věž přilehlého Westminsterského paláce – sídla parlamentu Spojeného království, ale také vzdálenější Buckinghamský palác. Dále jsme se pak vydali na další poznávání přes Westminster Bridge, okolo samotného Big Benu a Westminsterského paláce jsme pokračovali přes vládní centrum Velké Británie po ulici Whittehall, kde jsme přes Horse Guards Parade – muzeum bývalého kolbiště rytířských turnajů, pokračovali královským parkem St. Jame’s park, kde jsme po trase Diany, princezny z Walesu, doputovali k samotnému Buckinghamskému paláci. Odtud jsme se vydali na Piccadilli Street, ulici aristokratického srdce Londýna, a své pondělní putování jsme ukončili na Oxford Street, odkud jsme se pak metrem přepravili k našemu autobusu, který nás převezl na meeting point, kde jsme se seznámili s našimi „dočasnými rodinami“, ve kterých jsme se ubytovali. Následující den jsme začali dopoledním prohlubováním angličtiny v místní škole The Woodcroft Club a následovala návštěva Warner Bros studia Harry Potter, kde jsme navštívili ateliéry, ve kterých vznikl několikadílný stejnojmenný film, jenž upoutal mnoho lidí napříč generacemi. Několikrát nás zde přepadli „mozkomorové“, navštívili jsme např. Gringottovu banku a byli jsme přítomni jejímu zničení drakem. Měli jsme pocit, že jsme se ocitli ve filmu samotném. Prošli jsme si také Příčnou ulicí, nástupištěm 9 a 3/4, ochutnali butter beer – čarodějnické pivo, „samozřejmě bez alkoholu“. Na samotném konci ateliérů jsme si mohli zakoupit různé čarodějnické pomůcky, dle očekávání vyhrála kouzelná hůlka Harryho Pottera a jelly beans – zákeřně chutnající bonbóny. Po náročném úterý jsme se pak přepravili do svých rodin, se kterými jsme se ve středu ráno rozloučili, dopoledne se ještě vzdělávali v angličtině a ve 14.30 hodin nastoupili do našeho autobusu. Do Skalné jsme se vraceli přes kanál La Manche, který jsme nyní pokořili z Folkestonu do Calais, vlakem přes Eurotunel. Velký dík patří našemu řidiči, panu Milanovi, který nám byl po celou cestu k dispozici, bezpečně nás všude dovezl a provázel nás v průběhu celého našeho putování. Získal si nejen naše sympatie, ale i kamarádství a patří mu náš velký dík. Neméně musíme poděkovat i naší průvodkyni Kláře, která nás provázela od začátku do konce našeho cestovatelského dobrodružství.

Bc. Eliška Beránková, Veronika Mladěnková, Bc. Daniel Dinga, Mgr. Milan Turek