Brána do nitra Země

Vloženo: 6.10.2022
Exkurze do hlubinného dolu Gleissinger Fels a přírodního parku Fichtelgebirge.

Badatelé projektu Geofyzikálních dovedností Základní školy Skalná, ve spolupráci s Geofyzikálním ústavem Akademie věd ČR, provedli v novém školním roce další /a rozhodně ne poslední/ vstup přes „bránu do nitra Země“. 5.10.2022 jsme se vydali prozkoumat podzemí a okolí městečka Fichtelberg v SRN. Sestoupili jsme 40 m pod zemský povrch, do více jak 500 let staré hornické štoly Gleissinger Fels, která sloužila k dolování hematitu – železné rudy. Samotný důl dosahuje hloubky až 80 metrů. Před vstupem do podzemí jsme se uklonili Svaté Barboře s hornickým pozdravem „Zdař Bůh“ – to pro šťastný návrat. V samotném nitru dolu jsme se seznámili s jeho historií, ale i s technikou tehdejšího dolování a využívání suroviny. Před opuštěním dolu jsme se se Svatou Barborou rozloučili a poděkovali opět hornickým pozdravem za její ochranu a návrat na povrch zemský. Vydali jsme se také na přilehlý vrch Ochsekopf, s vyhlídkovou věží do širokého okolí a vysílačem, kam jsme se do výšky 1024 m.n.m. dopravili lanovkou, odtud jsme se pak po „svých“ vydali na trasu 2,5 km náročným přírodním terénem směrem dolů, s cílem nalézt náš geobus, který všechny mladé geology ve zdraví, s novými zážitky a vědomostmi dopravil zpět do Skalné. Velký dík patří Milanu Brožovi z GFÚ AV ČR Praha, díky němuž projekt a exkurze za poznáním Země získává na oblibě nejen mezi žáky, ale vnímá jej a oceňuje i mnohem širší okolí. Další velký dík za dnešní „expedici“ patří také starostce města Skalná Ritě Skalové, která nás po celou dobu provázela, veškeré informace tlumočila, účastnila se a spoluorganizovala náš vědecký den a navodila příjemnou neformální atmosféru mezi žáky a vedením obce. Co tedy dodat na závěr? Pro dnešní den: Zdař Bůh!

Mgr. Milan Turek