Exkurze geofyzikálního projektu do Německa

Vloženo: 17.9.2021

Již poněkolikáté jsme se zúčastnili exkurze v rámci projektu našeho Geofyzikálního centra, pod záštitou akademie věd ČR v Praze. V pátek 17.9 září jsme společně navštívili GEO-Centrum KTB, u kontinentálního hlubinného vrtu, poblíž Windischeschenbachu v SRN, kde se nachází nejhlubší vědecký vrt na světě. Dozvěděli jsme se, že dosahuje hloubky 9,1 km a na samotném dně je teplota okolo 290 °C. Osahali jsme si i originály vrtné soustavy, vyzkoušeli si různé interaktivní pomůcky navozující průběh různých geologických dějů apod. Po dobu prohlídky nás provázela a seznamovala s geologií Země průvodkyně, která k nám hovořila v českém jazyce.
Poté jsme se vydali do městečka Parkstein, které leží na úpatí stejnojmenné vyhaslé sopky. Nejdříve jsme navštívili zdejší geologické muzeum, kde jsme se seznámili s historickým vývojem samotné sopky a jejího okolí. Součástí expozice byla i velice reálně vypadající imitace zemětřesení, vedoucí až k samotné erupci sopky, to vše doprovázené úžasnými světelnými, kouřovými a zvukovými efekty. Po prohlídce muzea jsme společně zdolali sopku samotnou, podívali jsme se i do jejího nitra až k samotnému sopečnému komínu, vyplněnému ztuhlou lávou - čedičem. Na jejím vrcholu jsme si užili nádherný výhled do širokého okolí rozprostírajícího se Hornofalckého lesa.
Po dobu exkurze se nám věnoval Ing. Milan Brož, pracovník Geofyzikálního ústavu AV ČR, kterému patří velké díky.
Vše, co jsme zde viděli, dozvěděli se a zažili, zužitkujeme při výuce odborných předmětů na naší škole a již se těšíme na nové zážitky.

Mgr. Milan Turek